Захист життя та здоров’я кожного медичного працівника є безумовним пріоритетом Держпраці

17 грудня 2020

Захист життя та здоров’я кожного медичного працівника є безумовним пріоритетом Держпраці в умовах пандемії, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2. З цією метою Держпраці проводить ретельний аналіз матеріалів спеціального розслідування випадків гострого професійного захворювання медичних працівників, пов’язаних з інфікуванням COVID-19.

Так, за результатами спеціального розслідування випадку гострого професійного захворювання (короновірусна інфекція COVID-19) зі смертельним наслідком, що сталося з лікарем загальної практики – сімейним лікарем КНП Миколаївської міської ради «Центр первинної медико-санітарної допомоги №3» Колянчиковою Г.В., комісією не встановлено зв’язку захворювання з умовами праці.

При прийнятті рішення щодо встановлення зв’язку зазначеного випадку пов’язаним з виробництвом члени спеціальної комісії не були одностайними. Так, представники Держпраці, профспілкової організації та Держпродспоживслужби висловились щодо визнання нещасного випадку пов’язаним з виробництвом та надали окрему думку щодо можливого контакту померлої із пацієнтами під час виконання нею посадових обов’язків.

Однак, представниками роботодавця, Фонду соціального страхування та Лабораторного центру у визнанні випадку пов’язаним з виробництвом було відмовлено.

За результатами аналізу матеріалів та акта зазначеного спеціального розслідування Держпраці встановлено, що спеціальною комісією не в повній мірі виконано обов’язки, визначені пунктом 33 Порядку розслідування та обліку нещасних випадків, професійних захворювань та аварій на виробництві, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.04.2019 №337 (далі – Порядок), в частині визначення можливого надання померлою медичної допомоги хворим на COVID-19.

З огляду на зазначене, керуючись вимогами абзацу третього пункту 58 Порядку, т.в.о. Голови Держпраці Віталієм Сажієнком ініційовано призначення повторного спеціального розслідування зазначеного гострого професійного захворювання спеціальною комісією в іншому складі (із заміною всіх членів комісії).

На виконання доручення т.в.о. Голови Держпраці наказом керівника Управління Держпраці у Миколаївській області створено комісію для повторного спеціального розслідування вищезазначеного випадку.

У ході заключного засідання повторної спеціальної комісії, яке відбулося 11.12.2020, уповноваженими представниками Держпраці було висловлено чітку та обґрунтовану позицію щодо визнання зазначеного випадку таким, що пов’язаний з умовами праці та виконанням професійних обов’язків.

За результатами голосування членів комісії простою більшістю голосів прийнято рішення визнати випадок гострого професійного захворювання зі смертельним наслідком, що стався з медичною працівницею Колянчиковою Г.В., таким, що пов’язаний з виробництвом.

Разом з тим потрібно зазначити, що при прийнятті відповідного рішення позицію Держпраці підтримали представники профспілкової організації та Держпродспоживслужби. Проти визнання нещасного випадку пов’язаним з виробництвом висловились представники Фонду соціального страхування України. Уповноважені представники управління охорони здоров’я та роботодавця від голосування утримались.

Таким чином, за результатами повторного розслідування, ініційованого Держпраці, завдяки повній координації зусиль та професійному підходу до розслідування зазначеного випадку посадових осіб Держпраці, вдалося прийняти об’єктивне та соціально справедливе рішення щодо визнання нещасного випадку, що стався з Колянчиковою Г.В., пов’язаним із виконанням професійних обов’язків.