Керівні принципи з охорони психічного здоров’я на робочому місці
21 липня 2025Всесвітня організація охорони здоров’я (далі – ВООЗ) та Міжнародна організація праці підготували посібник «Керівні принципи з охорони психічного здоров’я на робочому місці», що містить основані на доказах рекомендації щодо заходів втручання, які можуть здійснюватися з метою профілактики, захисту, зміцнення та підтримки психічного здоров’я працівників.
Для значної частини населення світу психічне здоров’я і трудова діяльність нерозривно взаємозв’язані. Психічне здоров’я – це не тільки відсутність психічних розладів, це скоріше стан психічного добробуту, що дозволяє людям справлятися зі стресовими ситуаціями в житті, реалізувати свої здібності, добре вчитися і працювати, а також робити внесок у життя своїх громад.
Порушення психічного здоров’я виникають незалежно від того, чи спричинені вони трудовою діяльністю. Недобре психічне здоров’я справляє негативний вплив на когнітивний, поведінковий, емоційний, соціальний та реляційний добробут людини, на її функціонування та фізичне здоров’я, а також на її особисту індивідуальність і добробут на роботі. Як наслідок, спроможність людини брати участь у трудовому процесі може бути ослаблена через зменшення продуктивності та ефективності, зниження здатності безпечно працювати або труднощів зі збереженням роботи чи її отриманням.
Посібник містить наступні керівні принципи:
- Рекомендації щодо організаційних заходів.
- Рекомендації щодо підготовки керівників.
- Рекомендації щодо підготовки керівників.
- Рекомендації щодо індивідуальних заходів.
- Рекомендації щодо повернення на роботу після відсутності, пов’язаної з порушенням психічного здоров’я.
- Рекомендації щодо повернення на роботу після відсутності, пов’язаної з порушенням психічного здоров’я.
Очікується, що завдяки рекомендаціям ВООЗ викладені керівні принципи сприятимуть здійсненню заходів на національному рівні й на рівні робочих місць із розроблення політики, планування і надання послуг у сфері психічного здоров’я та здоров’я на робочому місці. Завдання керівних принципів – покращити реалізацію заходів, що базуються на доказах у царині психічного здоров’я на робочому місці.
За матеріалами ВООЗ: http://surl.li/skjka