Національна стратегія подолання гендерного розриву в оплаті праці в Україні на період до 2030 року

10 липня 2024

У 2023 році Кабінет Міністрів України схвалив Національну стратегію подолання гендерного розриву в оплаті праці в Україні на період до 2030 року. Крім того, уряд затвердив операційний план заходів з її реалізації на 2023-2025 роки.

Схвалена Урядом Стратегія має на меті не тільки осучаснити трудове законодавство, щоб забезпечити рівну оплату праці, а й змінити фундаментальний світогляд громадян. Ми маємо допомогти жінкам підвищити впевненість у тому, що вони можуть займати керівні посади, отримувати високу оплату за роботу, бути економічно незалежними. У свою чергу чоловікам буде надано рівних із жінками можливостей поєднувати трудові обов’язки із сімейними.

План реалізації Національної стратегії подолання гендерного розриву в оплаті праці в Україні на період до 2030 року, зокрема, передбачає:

  1. Подолання стереотипів і дискримінації за ознакою статі.

Планується провести масштабну інформаційну кампанію для жінок «Звісно, зможеш», щоб переконати їх, що вони здатні отримувати більшу винагороду за свою працю. А також просвітницьку кампанію для збільшення обізнаності жінок щодо своїх прав і можливостей, якими вони можуть скористатись, щоб підвищити свій професійний рівень, здобути в короткий строк нову, більш затребувану на ринку праці спеціальність, у тому числі із категорії STEM і відповідно вище оплачувану роботу, започаткувати чи розвивати власний бізнес. Також пропонується запровадити гендерні аудити та обмін кращими практиками впровадження гендерної рівності на робочому місці.

  1. Вдосконалення законодавства про рівну оплату праці.

Передбачено осучаснити трудове законодавство – в новій редакції Закону «Про працю» вводиться принцип однакової оплати за працю рівної цінності незалежно від статі, що дозволить посилити ефективність судового захисту. Будуть запроваджені перевірки Держпраці на підставі скарг про дискримінацію в оплаті праці за гендерною ознакою. Також буде розроблено національну методологію ґендерно-нейтральної оцінки робіт і навчання для інспекторів праці та роботодавців.

  1. Створення умов для зручного поєднання сімейних та професійних обов’язків.

Зокрема, пропонується сприяти створенню та роботі державних та приватних дитячих садочків, підтримувати на державному рівні організації, які займаються дітьми старшого віку. Вдосконалити трудове законодавство щодо рівного ставлення працівників і працівниць із сімейними обов’язками. Планується запровадити навчальні програми для роботодавців щодо надання працівникам сприяння у поєднанні професійних і сімейних обов’язків.

За матеріалами: Урядовий портал