Як інспектор праці допоміг працівниці відстояти своє право на додаткову соціальну відпустку
26 жовтня 2023До інспекторів праці звернулася Оксана (ім’я змінено) з Луганщини та просила роз’яснити чи має вона право на додаткову соціальну відпустку як одинока матір, яка виховує 10-річну дитину.
Жінка розповіла, що через активні бойові дії була змушена переїхати та працевлаштуватися в іншому місті. Наразі у неї виникла необхідність взяти соціальну відпустку, проте роботодавець їй відмовив, мотивуючи, що вона офіційно перебуває у шлюбі з іншим чоловіком.
Під час спілкування з Оксаною інспектор Східного міжрегіонального управління Держпраці з’ясував, що її дитина офіційно не всиновлена новим чоловіком. До того ж свідоцтво про народження дитини та документи, що підтверджують факт виховання дитини без батька, жінка надала у відділ персоналу ще при працевлаштуванні.
Фахівець пояснив, що відповідно до роз’яснень листа Міністерства праці і соціальної політики України від 06 липня 2006 року №247/13/116-06, положення статті 10 Закону України «Про відпустки» визначають одиноку матір як таку, яка виховує дитину без батька.
Отже, участь батька або інших осіб в утриманні дитини не позбавляє матір статусу одинокої. До категорії одинокої матері відносяться: жінка, яка не перебуває у шлюбі та у свідоцтві про народження дитини якої відсутній запис про батька дитини або запис про батька зроблено у встановленому порядку за вказівкою матері; вдова; жінка, яка виховує дитину без батька (в тому числі й розлучена жінка, яка виховує дитину без батька, незважаючи на факт отримання аліментів, і жінка, яка вийшла заміж, але її дитина новим чоловіком неусиновлена).
Інспектор також підкреслив, що зазначене визначення терміну «одинока матір» застосовується тільки для надання пільг і гарантій, встановлених трудовим законодавством щодо відпусток. Фахівець підтвердив право жінки на додаткову соціальну відпустку як одинокої матері.