Про проведення медоглядів працівників, зайнятих на роботах із шкідливими умовами праці, йшлося на засіданні координаційної ради
31 січня 2025У Черкаській обласній військовій адміністрації відбулося перше у 2025 році засідання координаційної ради з питань громадського здоров’я. На заході розглянули питання щодо рівня інфекційної захворюваності в області та організації профілактичних медоглядів.
Нарада проходила під головуванням першого заступника очільника області Наталії Кравченко. До засідання долучилися представники ДУ «Черкаський обласний центр контролю та профілактики хвороб МОЗ України», районних військових адміністрацій, спеціалізованих служб області та громадських організацій.
Начальник відділу з питань гігієни праці та атестації робочих місць за умовами праці Центрального міжрегіонального управління Державної служби з питань праці Валентина Великодна у доповіді зазначила, що, відповідно до законодавства, періодичні медичні огляди проводяться з метою своєчасного виявлення ранніх ознак професійних захворювань та вирішення питання щодо можливості працівника продовжувати роботу в умовах дії конкретних шкідливих та небезпечних виробничих факторів.
У 2024 році в Черкаській області до територіального органу Держпраці звернулося 665 підприємств для визначення категорій осіб, які підлягають періодичним медоглядам. У 2010 році така кількість підприємств була лише по місту Черкаси. Тобто, значна частина роботодавців уникає проведення медичних оглядів працівників, чим порушує чинне законодавство з охорони праці.
Валентина Великодна підкреслила, що у 2022 році майже 46% працівників на Черкащині працювали у шкідливих умовах праці, а у 2010 році цей показник становив лише 20,3%. Це свідчить про значне погіршення умов праці на підприємствах, збільшення ризиків професійних патологій та безвідповідальне ставлення роботодавців до питань безпеки праці і умов праці працівників.
Фахівець також відзначила значне погіршення якості проведення медоглядів на Черкащині, грубі порушення порядку проведення медоглядів, зокрема проведення медичними установами медоглядів без погоджених списків працівників, оформлення документів про результати проведених медоглядів з порушеннями законодавства.
Посадовець надала низку пропозицій для обговорення, спрямованих на зменшення ризику розвитку професійної патології та травмування працівників.
Головний державний санітарний лікар області Володимир Папач долучився до обговорення та представив затверджений план роботи координаційної ради на 2025 рік.
За підсумками засідання ухвалено відповідне протокольне рішення.
Інформаційний портал Держпраці: https://pratsia.in.ua