Сьогодні світ відзначає Міжнародний день боротьби за скасування рабства

02 грудня 2020

2 грудня щороку відзначається як Міжнародний день за скасування рабства. Саме цього дня 1949 року на 4-й сесії Генасамблеї ООН було прийнято Конвенцію про боротьбу з торгівлею людьми і з експлуатацією проституції третіми особами. Для України документ набрав чинності 15 лютого 1955 року.

Метою цього Дня є викорінення таких сучасних форм рабства, як торгівля людьми, сексуальна експлуатація, найгірші форми дитячої праці, примусові шлюби, продаж наречених, передання у спадщину вдів і насильницьке вербування дітей для подальшого використання у збройних конфліктах.

За даними ООН, сьогодні у світі близько 40,3 млн людей є жертвами сучасних форм рабства, включаючи 24,9 млн жертв примусової праці.

Примусова праця і торгівля людьми є грубим порушенням прав людини і прав працівника та є антитезою гідної праці. Свобода від примусової праці – одне з основних трудових прав, яке інспектори праці заохочують та захищають.

Одна з найбільших переваг інспекторів праці полягає в їхній можливості отримати через проведення інспекційного відвідування безпосередній доступ до роботодавця і побачити умови праці в їхньому справжньому стані.

Так, інспекторами праці неодноразово встановлювалися факти примусової праці та трудової експлуатації. Серед таких випадків встановлення в одній з областей факту примусового утримання шляхом вилучення документів для проведення сільськогосподарських робіт 82 осіб, використання 123 осіб у сільськогосподарських роботах, експлуатація 10 дітей для надання послуг на узбережжі моря.

Крім того, в останні роки в Україні спостерігалась тенденція до збільшення українців, які їдуть працювати за кордон. За таких обставин, громадяни часто звертають увагу на фірми-посередники, які пропонують швидко знайти роботу та оформити візу або дозвіл на працевлаштування у відповідній країні.

Користуючись привабливістю роботи за кордоном, шахраї використовують сотні різних способів обману чесних людей: від рекомендацій оплатити консультацію, оформити документи або переслати їх роботодавцю до потрапляння в трудове рабство.

Згідно з вимогами Закону України «Про зайнятість населення» діяльність суб’єктів господарювання, які надають послуги з працевлаштування за кордоном, підлягає ліцензуванню. Держпраці здійснює постійний контроль за дотриманням вимог законодавства в частині провадження діяльності з надання послуг з посередництва та працевлаштування за кордоном.

Так, в 2020 році інспекторами праці встановлено 2 випадки провадження діяльності суб’єктами господарювання з надання послуг з посередництва у працевлаштуванні за кордоном без отримання відповідної ліцензії.

Щоб не потрапити у ситуацію торгівлі людьми з метою трудової експлуатації завжди ретельно вивчайте будь-яку пропозицію працевлаштування, навіть якщо Ви довіряєте тому, хто її пропонує!

Наголошуємо, якщо ви постраждали або вам стало відомо про скоєння такого злочину, зверніться за консультацією про можливості отримання допомоги на національну гарячу лінію з протидії торгівлі людьми та консультування мігрантів.

Рекомендації для громадян, які прийняли рішення працювати за кордоном, розміщені на сайті Держпраці за посиланням.